Independent Spirit Awards

Call Me By Your Name and Get Out Lead the pack with Independent Spirit Award nominations.

Call Me By Your Name

BEST FEATURE

Call Me By Your Name - Luca Guadagnino
The Florida Project - Sean Baker
Get Out - Jordan Peele
Lady Bird - Greta Gerwig
The Rider - Chloé Zhao

BEST FIRST FEATURE

Columbus - Kogonada
Ingrid Goes West - Matt Spicer
Menashe - Joshua Z. Weinstein
Oh Lucy! - Atsuko Hirayanagi
Patti Cake$ - Geremy Jasper

JOHN CASSAVETES AWARD - Given to the best feature made for under $500,000

Dayveon - Amman Abbasi
A Ghost Story - David Lowery
Life and nothing more - Antonio Méndez Esparza
Most Beautiful Island - Ana Asensio
The Transfiguration - Michael O'Shea

BEST DIRECTOR

Sean Baker - The Florida Project 
Jonas Carpignano - A Ciambra
Luca Guadagnino - Call Me By Your Name
Jordan Peele - Get Out
Benny Safdie, Joshua Safdie - Good Time
Chloé Zhao - The Rider

BEST SCREENPLAY

Greta Gerwig - Lady Bird
Azazel Jacobs - The Lovers
Martin McDonagh - Three Billboards outside Ebbing, Missouri
Jordan Peele - Get Out
Mike White - Beatriz at Dinner

BEST FIRST SCREENPLAY

Kris Avedisian | Story By: Kyle Espeleta, Jesse Wakeman - Donald Cried
Emily V. Gordon, Kumail Nanjiani - The Big Sick
Ingrid Jungermann - Women Who Kill
Kogonada - Columbus
David Branson Smith, Matt Spicer - Ingrid Goes West

BEST CINEMATOGRAPHY

Thimios Bakatakis - The Killing of a Sacred Deer
Elisha Christian - Columbus
Hélène Louvart - Beach Rats
Sayombhu Mukdeeprom - Call Me By Your Name
Joshua James Richards - The Rider

BEST EDITING

Ronald Bronstein, Benny Safdie - Good Time
Walter Fasano - Call Me By Your Name
Alex O'Flinn - The Rider
Gregory Plotkin - Get Out
Tatiana S. Riegel - I, Tonya

BEST FEMALE LEAD

Salma Hayek - Beatriz at Dinner
Frances McDormand - Three Billboards outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie - I, Tonya
Saoirse Ronan - Lady Bird
Shinobu Terajima - Oh Lucy!
Regina Williams - Life and nothing more

BEST MALE LEAD

Timothée Chalamet - Call Me By Your Name
Harris Dickinson - Beach Rats
James Franco - The Disaster Artist
Daniel Kaluuya - Get Out
Robert Pattinson - Good Time

BEST SUPPORTING FEMALE

Holly Hunter - The Big Sick
Allison Janney  - I, Tonya
Laurie Metcalf - Lady Bird
Lois Smith - Marjorie Prime
Taliah Lennice Webster - Good Time

BEST SUPPORTING MALE

Nnamdi Asomugha - Crown Heights
Armie Hammer - Call Me By Your Name
Barry Keoghan - The Killing of a Sacred Deer
Sam Rockwell - Three Billboards outside Ebbing, Missouri
Benny Safdie - Good Time

ROBERT ALTMAN AWARD - Given to one film's director, casting director and ensemble cast

Mudbound -Director: Dee Rees | Casting Directors: Billy Hopkins, Ashley Ingram | Ensemble Cast: Jonathan Banks, Mary J. Blige, Jason Clarke, Garrett Hedlund, Jason Mitchell, Rob Morgan, Carey Mulligan

BEST DOCUMENTARY

The Departure -  Lana Wilson
Faces Places - Agnés Varda, JR
Last Men in Aleppo - Feras Fayyad
Motherland - Ramona S. Diaz
Quest - Jonathan Olshefski

BEST INTERNATIONAL FILM 

BPM (Beats Per Minute) - Robin Campillo (France)
A Fantastic Woman - Sebastián Lelio (Chile)
I Am Not a Witch - Rungano Nyoni (Zambia)
Lady Macbeth - William Oldroyd (U.K.)
Loveless - Andrey Zvyagintsev (Russia)

BONNIE AWARD - The inaugural Bonnie Award will recognize a mid-career female director with a $50,000 unrestricted grant

So Yong Kim
Lynn Shelton
Chloé Zhao

JEEP TRUER THAN FICTION AWARD - Presented to an emerging director of non-fiction features who has not yet received significant recognition

Shevaun Mizrahi - Distant Constellation
Jonathan Olshefski - Quest
Jeff Unay - The Cage Fighter

KIEHL'S SOMEONE TO WATCH AWARD - Recognizes a talented filmmaker of singular vision who has not yet received appropriate recognition

Amman Abbasi - Dayveon
Justin Chon - Gook
Kevin Phillips - Super Dark Times

PIAGET PRODUCERS AWARD - Honors emerging producers who, despite highly limited resources, demonstrate the creativity, tenacity and vision required to produce quality, independent films. 

Giulia Caruso & Ki Jin Kim
Ben LeClair
Summer Shelton